اخبار و مطالب
7 روز گذشته
1

۸ علامت خرابی کلاچ خودرو

8 علامت خرابی کلاچ خودرو

قطعه کلاچ یکی از بخش های کلیدی گیربکس دستی است که به شما امکان می دهد بین دنده ها جابجا شوید. زمانی که کلاچ شما به درستی کار نمی کند یا به نوعی آسیب دیده است علائمی وجود دارد و در اینجا ۸ مورد از رایج ترین علائم خرابی کلاچ خودرو آورده شده است.

 

۱. شتابگیری ضعیف

اگر دور موتور شما در حال چرخش است اما به نظر می رسد خودرو شتاب مناسبی ندارد، این می تواند نشانه مشکل کلاچ یا نوع دیگری از مشکل گیربکس باشد که می خواهید در اسرع وقت معاینه شوید.

۲. سایش چرخ دنده

اگر هر بار که می‌خواهید دنده‌ها را تغییر دهید (یا هنگام تعویض دنده) و دنده‌ ها به شدت ساییده می‌شوند، احتمالاً چیزی در سیستم کلاچ ایراد دارد. ممکن است راننده به آرامی دنده را تعویض نکند یا کلاچ را تا انتها فشار داده باشد.

زمانی که سایش چرخ دنده ها بدون توجه به اینکه چقدر دنده را به آرامی تعویض می کنید همچنان پایدار است، احتمالاً مشکل کلاچ می باشد.

۳. پدال کلاچ شل

زمانی که پدال کلاچ واقعا شل و ضعیف به نظر می رسد (مثل اینکه روی آن پا می گذارید و بدون هیچ تلاشی روی زمین می افتد)، قطعاً این نشانه ساییدگی صفحه کلاچ یا مشکلی در جایی در کلاچ است یا مونتاژ آن.

۴. پدال کلاچ چسبنده

از طرفی، امکان دارد احساس کنید که پدال کلاچ شما کمی “چسبنده” می باشد. فشار دادن به پایین ممکن است بسیار بیشتر از حد معمول طول بکشد یا وقتی پدال را فشار می دهید می چسبد و کلاچ را برای مدت طولانی باز نگه می دارد.

شاید بخوانید : علائم و دلایل خرابی بلبرینگ کلاچ

۵. صداهای دیگر

علاوه بر ساییدن، امکان بروز صداهای عجیب دیگری نیز وجود دارد. پدال می تواند جیرجیر کند یا هر بار که جابجا می شود صدای جیغ مانند بشنوید.

هر گونه صدای غیر معمول باید باعث نگرانی شود. قبل از اینکه منجر به مشکلات بزرگتر گردد، کلاچ و گیربکس خود را توسط یک متخصص گیربکس بررسی کنید.

۶. دنده تغییر نمی کند

بدیهی است که وقتی وسیله نقلیه اصلاً دنده را تغییر نمی‌دهد یا بین دنده‌های خاصی می‌لغزد، این نشانه واضحی از مشکلات کلاچ می باشد.

۷. در دنده نمی ماند

این ممکن است یک مشکل کلاچ نباشد، ولی وقتی وسیله نقلیه شما در یک دنده نمی ماند یا به طور مرتب هنگام رانندگی از دنده خارج می شود، قطعاً نشانه رایج آسیب دیدگی سیستم انتقال قدرت است.

۸. بوی سوختگی

چرخ دنده های سایشی و کلاچ مشکل دار معمولاً باعث اصطکاک بد فلز روی فلز می شوند. این می تواند بوی مشخصی از سوختن ایجاد کند. درست مانند صداهای عجیب، هر بوی غیرعادی در حین رانندگی باید باعث شود که بخواهید خودروی خود را زودتر بررسی کنید.

زمان ارسال پست: ۱۲ خرداد ۱۴۰۲ | ۱۶:۵۴ دسته بندی: فنی تگ ها: , لینک خبر
مطالب مرتبط
با توجه به سیستم جدید سایت قبل از ارسال دیدگاه حتمی قوانین این بخش را در این صفحه مطالعه نمایید.