اخبار و مطالب
7 روز گذشته
2

بررسی تفاوت موتور XU7P با XU7 پژو پارس

بررسی تفاوت موتور XU7P با XU7 پژو پارس

بعد از عمری ۳۰ ساله بالاخره موتور XU7 یک به روزرسانی دریافت کرد. تفاوت موتور XU7P با XU7 در بهینه بودن آن و با مصرف سوخت بهتر می باشد. توانایی این نمونه بهبود یافته نسبت به قبل افزایش و مصرف سوخت آن نیز کاهش یافته است. طبق اعلام ایران خودرو، موتور XU7 پلاس روی ۴ محصول این شرکت نصب خواهد شد.

نزدیک به سه دهه این موتور در خط تولید شرکت ایران خودرو روی خودروهای مختلف استفاده می گردد. اولین خودروی دارای این موتور، پژو ۴۰۵ بود و ایران خودرو با دیدن بازدهی مناسب موتور XU7 با ۸ سوپاپ، آن را روی اولین خودروی ملی خود، سمند نصب نمود. خودروی پژو پارس هم با استفاده از این موتور، روانه بازار شد.

 

تفاوت موتور XU7P با XU7

طراحی منیفولد ورودی هوا و قالپاق سوپاپ در موتور XU7 پلاس نسبت به مدل قبلی متفاوت بوده و برخی از قطعه های اصلی موتور هم از طراحی جدیدی بهره می برند، از جمله میل بادامک، پوسته یاتاقان، میل لنگ، سر سیلندر، مجموعه شاتون، رینگ و پیستون، روغن موتور، مسیر گازهای خروجی از محفظه لنگ و کلاچ. مدل شمع و تسمه استفاده شده در این موتور ارتقاء پیدا کرده و عمر بالاتری نسبت به قبل دارند. البته در نسخه دوگانه سوز این موتور هم از ریل گاز و انژکتور CNG مخصوص برای هر سیلندر استفاده شده است.

 

اصلاحات موتور XU7 پلاس

آیا مشکل سوختن واشر سرسیلندر در موتور XU7P برطرف شده است؟

از مدلی مشابه واشر سر سیلندر موتور XU7 دوگانه سوز برای مدل XU7P استفاده شده که دارای بهبود کیفی می باشد. سیستم خنک کاری جدیدی برای این موتور طراحی شده همرا با اضافه شدن یک منبع انبساط مجزا، هواگیری سیستم خنک کاری آن مانند موتورهای TU5 و EF7 به شکل خودکار انجام می گردد.

 

مشخصات موتور XU7 پلاس

در پیشرانه جدید XU7P طراحی محفظه احتراق نسبت به موتور XU7 بروزتر شده و نسبت تراکم آن از ۹.۳ به ۱۰.۵ افزایش یافته است.

موتور XU7 پلاس

موتور جدید دارای دیسک و صفحه کلاچی بزرگتر نسبت به مدل قدیمی بوده و دوام بیشتری هم دارد. شتابگیری ۰ تا ۱۰۰ پارس با موتور معرفی شده، حدود یک ثانیه بیشتر شده و مقدار آن به حدود ۱۲.۵ ثانیه رسیده است.

قدرت موتور XU7، حدود ۱۰۰ اسب بخار بود اما این قدرت در موتور XU7 پلاس به ۹۷ اسب بخار کاهش پیدا کرده است. حداکثر قدرت موتور XU7 در دور ۶۰۰۰rpm بدست می آید ولی در موتور XU7 پلاس تمام قدرت در دور ۵۵۰۰rpm در اختیار راننده است. موتور XU7 گشتاور ۱۵۳ نیوتن متری خود را در دور ۳۰۰۰ دور در دقیقه تولید می کند اما در مقابل، موتور XU7P گشتاور ۱۴۶ نیوتن متری خود را در دور ۴۲۰۰rpm نشان می دهد.

پیشرانه XU7 پلاس یک نمونه بهینه و بروزتر از XU7 است که تکنولوژی آن متعلق به ۳۰ سال گذشته می باشد. ولی با چند تغییر در این موتور کهنسال و بی رمق، در مصرف سوخت بهبودهایی حاصل شده است. قدرت مدل گازسوز موتور XU7P نیز با توجه به افزایش نسبت تراکم، نسبت به XU7 کمی بهتر شده است.

این موتور هنوز هم مانند پدر خود یک نمونه هشت سوپاپه می باشد و ایران خودرو نیز به دلیل هزینه های زیاد برای تبدیل به ۱۶ سوپاپ، از تغییر آن صرف نظر کرده تا این پیشرانه را با هزینه خیلی کم و سودی بالا روانه بازار کند.

 

صدای موتور XU7 پلاس

تفاوت صدای تولیدی با مدل قدیمی

پیشرانه جدید دارای دور آرام پایین تری نسبت به نمونه قدیمی داشته و حدود ۱۵۰rpm کاهش یافته تا دور آرام آن به ۷۰۰rpm برسد. تفاوت موتور XU7P با XU7 در صدای تولیدی در دورهای پایین یکسان است اما در سرعت‌ های بالاتر، موتورXU7 پلاس بدلیل دور کمتر، سطح صدای پایین تری نسبت به موتور اولیه دارد.

 

کاهش مصرف سوخت موتور XU7 پلاس

مصرف سوخت ترکیبی XU7 چیزی بین ۹.۱ تا ۱۰.۲ لیتر می باشد ولی برای XU7P میانگین مصرف سوخت ۷.۷ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر تعیین شده است.

پیشرانه جدید دارای استاندارد آلایندگی یورو ۵ بوده و مجوزهای مربوطه را از سازمان محیط زیست و استاندارد ایران دریافت کرده است. در این موتور ریل سوخت هم تغییر کرده و بهبود نسبی درآن رخ داده است.

 

موتور XU7 پلاس با نشان ایران خودرو

"<yoastmark

موتور نسبتا جدید ایران خودرو با نشان این شرکت روی محصولات نصب می شود و حق مالکیت آن نیز با همین خودروساز است. ۹۵ درصد از قطعات این موتور ۳۰ ساله، ساخت داخل می باشد.

پلتفرم ECU در این پیشرانه با مدل قدیمی، مشابه بوده و تنها نرم افزار ECU مقداری تغییر یافته و کالیبراسیون آن برای نمونه بنزینی و دوگانه سوز متفاوت خواهد بود.

موتور XU7P همانند پدر خود مجهز به دریچه گاز مکانیکی است! البته در آینده نیز دریچه گاز برقی روی این موتور نصب خواهد شد تا توانایی نصب کروز کنترل را داشته باشد.

نسبت تمام دنده ها در گیربکس همراه با موتور XU7 پلاس با مدل قدیمی یک است اما تنها تغییر در دنده پنجم صورت گرفته و آن را کمی سبکتر از نمونه قبلی ساخته اند. مابقی نسبت ها در جعبه دنده این موتور، مشابه با XU7 هستند.

موتور مذکور روی محصولات پژو ۴۰۵، پژو پارس و سمند نصب می شود. مدل بنزینی موتور XU7 پلاس روی خودروهای پژو پارس و سمند و مدل دوگانه سوز نیز در خودروهای پژو ۴۰۵ و پژو پارس به کار خواهد رفت. این موتور در پژو ۴۰۵ تنها برای نسخه تاکسی نصب می گردد.

در شرایط فعلی برنامه ای برای استفاده از گیربکس ۶ دنده در محصولات دارای موتور XU7 پلاس وجود ندارد.

منبع : بیت ران

 

از سایت موتور ۱ : چرا در سال ۲۰۲۲ و اوج پیشرفت بشر در تمام زمینه ها از جمله صنعت خودرو باید از موتور ۱.۸ لیتر با ۸ سوپاپ و قدرت خجالت آور ۹۷ اسب بخار استفاده کرد؟!!

در زمان حال، یک موتور ۱.۸ لیتر تنفس طبیعی بروز در دنیا، قدرتی حدود ۱۵۰ اسب بخار را می تواند تولید کند. دلیل این اقدام توهین آمیز شرکت ایران خودرو، سود سرشار از تولید موتور قدیمی و همچنین خرید بی منطق و حمایت غیرعقلانی مردم ایران است.

تا زمانی که ما مردم این کشور، اقدام به خرید این زباله های صنعتی می کنیم، خودروسازان داخلی نیز با لبی خندان از سود و ایستاده بر بالای اجساد ایرانیانی که طی ۴۰ سال گذشته در این خودروها فوت کرده اند، به زندگی انگلی خود ادامه می دهند…

زمان ارسال پست: ۳۱ فروردین ۱۴۰۱ | ۱۹:۴۴ دسته بندی: موتور خودرو تگ ها: , , لینک خبر
مطالب مرتبط
مطلب مرتبطی وجود ندارد!
با توجه به سیستم جدید سایت قبل از ارسال دیدگاه حتمی قوانین این بخش را در این صفحه مطالعه نمایید.