اخبار و مطالب
7 روز گذشته
1

گرم نکردن بخاری خودرو

گرم نکردن بخاری خودرو

طبق گفته یک کارشناس مکانیک خودرو، کارکرد درست بخاری خودرو امری مهم می باشد و موجودیت بخاری به عنوان یک وسیله‌ گرم کننده داخل کابین در روزهای سرد سال برای راننده و سرنشینان امری حیاتی است. پس با یکدیگر به بررسی دلایل گرم نکردن بخاری خودرو می پردازیم.

این کارشناس، کارکرد بخاری خودرو را اینگونه توضیح داد: زمانی که مایع خنک‌ کننده یا همان آب داخل موتور، گرمای حاصل از احتراق را جذب کرده و گرم می‌شود، با گردش آب گرم در رادیاتور بخاری خودرو واقع در زیر داشبورد داخل کابین، گرمای تولیدی توسط یک فن دمنده به شکل هوای گرم به داخل کابین هدایت می‌شود.

کارشناس مکانیک خودرو در ادامه گفت: در واقع برای تامین هوای گرم داخل کابین باید در ابتدا دمای موتور به اندازه کافی بالا رود و حرارت تولید کند تا در منجر به گرم شدن بخاری خودرو شود.

مقاله مفید: تمیز کردن رادیاتور ماشین

 

دلایل گرم نکردن بخاری خودرو

وی بیان کرد: زمانی که فن بخاری کار نکند می‌تواند مشکل از فیوز موتور بخاری، خرابی موتور بخاری یا خرابی کلید بخاری باشد؛ در بعضی ماشینها مانند پژو، سمند و دیگر مدلها موتور بخاری خاموش نمی‌شود و یکسره کار می‌کند که دلیل این اتفاق نیز خرابی مدول بخاری است که خود عاملی برای درست کار نکردن بخاری محسوب می‌شود.

ناظمی تنظیم نبودن دریچه بخاری را دیگر دلایل تولید نشدن باد گرم دانست و اضافه‌ کرد: هنگامی که بخاری باد سرد تولید کرد اولین موردی که باید چک شود دمای آب موتور است که باید به اندازه کافی گرم شود.

وی تصریح کرد: یکی از دلایل گرم نشدن دمای آب موتور خرابی ترموستات است؛ یکی از عیب‌یابی‌های سنتی ترموستات بدین صورت است که هنگام حرکت دمای خودرو پایین آمده و آب موتور سرد می‌شود و هنگام توقف مقدار دما افزایش پیدا می‌کند که در این صورت ترموستات در حالت باز گیر کرده و یا اصلا داخل موتور وجود ندارد که باید رفع عیب یا تعویض شود.

این کارشناس مکانیک خودرو متذکر شد: ترموستات درجه‌بندی دارد و در فصل‌های سرد سال درجه‌های بالاتر انتخاب می‌شود تا آب داخل موتور به خوبی گرم شود؛ البته در خودروهای انژکتوری فن رادیاتور که مربوط به خنک کاری آب موتور است در دمای ۸۵ الی ۹۰ درجه شروع به کار می‌کند که بهترین حالت دما نیز ۹۰ درجه است.

وی افزود: هنگامی که آب به اندازه کافی گرم نشود به اصطلاح می‌گویند موتور سرد کار می‌کند که در این صورت آلایندگی نیز به همراه دارد و در واقع حالت خوبی برای موتور محسوب نمی‌شود؛ دیگر دلایل گرم نکردن بخاری کمبود آب یا مایع خنک‌کاری است.

ناظمی دیگر دلایل سرد بودن دمای بخاری را اینگونه شرح‌داد: گرفتگی رادیاتور بخاری و شیلنگ‌ها نیز می‌تواند منجربه سرد شدن دمای بخاری شود به این صورت که دمای آب به درستی افزایش می‌یابد، دریچه‌ها مشکلی ندارد، ولی باد بخاری سرد است که برای رفع این عیب باید رادیاتور بخاری شستشو یا تعویض گردد.

وی تصریح کرد: دلیل ایجاد گرفتگی در رادیاتور این است که در اکثر خودروها سطح رادیاتور بخاری از موتور پایین‌تر است و رسوبات و جرم‌های داخل موتور در رادیاتور بخاری رسوب می‌کند که این مسئله با استفاده از آب رادیاتور و ضد یخ در چهارفصل سال جلوگیری می‌شود و عمر قطعات درگیر با آب نیز افزایش می‌‎یابد.

 

ایمنا

زمان ارسال پست: ۱۴ آذر ۱۴۰۰ | ۱۱:۳۱ دسته بندی: مقالات تگ ها: , , لینک خبر
مطالب مرتبط
مطلب مرتبطی وجود ندارد!
با توجه به سیستم جدید سایت قبل از ارسال دیدگاه حتمی قوانین این بخش را در این صفحه مطالعه نمایید.