اخبار و مطالب
7 روز گذشته
1

روش پرداخت مالیات خودروهای لوکس

روش پرداخت مالیات خودروهای لوکس

مالکان ۵۵۰ هزار خودروی گران قیمت،‌ قبل از نقل و انتقال و تعویض پلاک خودرو با مراجعه به تارنمای سازمان مالیاتی نسبت به پرداخت مالیات خودروهای لوکس خود اقدام نمایند.

دو سال است در قالب قوانین بودجه سالانه، دریافت مالیات از خودروهای گران قیمت و لوکس مصوب شده اما در دولت روحانی مسکوت ماند و به نتیجه نرسید. با استقرار دولت سیزدهم و نگاه عادلانه به مالیات و بازتوزیع ثروت در جامعه این قانون رنگ اجرا به خود گرفته و به گفته مسئولان در ماه‌های آتی برای نخستین بار این نوع مالیات بر دارایی اخذ می‌شود.

در همین باره داود منظور رئیس کل سازمان امور مالیاتی از شناسایی ۵۵۰ هزار خودروی لوکس با همکاری راهور خبر داده است. وی عنوان کرده جمع مالیات محاسبه شده نیز ۵۶۰۰ میلیارد تومان است.

روش دریافت مالیات

بنا به گفته رئیس کل سازمان مالیاتی اگر خودروی لوکس دارید منتظر پیامک سازمان امور مالیاتی باشید و پس از آن با مراجعه به تارنمای مالیاتی، نسبت به ثبت نام و افزودن اطلاعات، مالیات خود را بپردازید. در غیر این صورت هنگام نقل و انتقال خودرو باید مفاصا حساب مالیاتی را پرداخت تا بتوانید خودرو را منتقل کنید.

از سازمان مالیاتی خبر می‌رسد سامانه‌ای برای مالیات نقل و انتقال خودرو نیز طراحی شده که می‌توانند از طریق آن نسبت به پرداخت مالیات اقدام کرد. در همین باره هادی خانی معاون فناوری‌های مالیاتی این سازمان بیان می‌کند انتقال دهندگان انواع خودرو و موتور سیکلت می توانند با ورود به سامانه مزبور، قبل از تعویض پلاک یا ثبت انتقال نسبت به پرداخت مالیات نقل و انتقال اقدام کنند. در صورتی که انتقال دهندگان از پرداخت مالیات استنکاف کنند، هنگام مراجعه به مراکز تعویض پلاک و یا دفاتر اسناد رسمی، از ارایه خدمات به آنها و یا انتقال سند جلوگیری می‌شود.

وی گفته است: سامانه دریافت مالیات نقل و انتقال خودرو هم‌اکنون در استان سمنان به صورت پایلوت اجرا شده و در هفته‌های آتی در سراسر کشور به بهره برداری می رسد. با ایجاد این سامانه، امکان پرداخت الکترونیکی مالیات نقل و انتقال خودرو پیش از مراجعه به مراکز تعویض پلاک از طریق پنجره واحد مالیاتی به نشانی https://my.tax.gov.ir میسر شده است.

اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده از ۱۳ دی ماه ۱۴۰۰ شروع شد و براساس ماده ۳۰ آن سازمان مالیاتی موظف به راه‌ اندازی سیستم دریافت مالیات نقل و انتقال خودرو شده است. همچنین در روزهای اخیر لیستی از میزان مالیات خودروهای لوکس در فضای مجازی دست به دست می‌شود که سازمان امور مالیاتی جزئیات آن را تایید نکرده است.

فارس

زمان ارسال پست: ۲۷ دی ۱۴۰۰ | ۱۲:۱۵ دسته بندی: اخبار داخلی تگ ها: , , , لینک خبر
مطالب مرتبط
مطلب مرتبطی وجود ندارد!
با توجه به سیستم جدید سایت قبل از ارسال دیدگاه حتمی قوانین این بخش را در این صفحه مطالعه نمایید.