اخبار و مطالب
7 روز گذشته
1

روش های استعلام نمره منفی گواهینامه

روش های استعلام نمره منفی گواهینامه

بنا بر قوانین راهنمایی و رانندگی، بعضی از تخلفات مهم و حادثه‌ ساز در معابر کشور علاوه بر جریمه‌های مالی دارای نمره منفی بوده که در سوابق راننده متخلف ثبت خواهند شد. قانون بخشودگی نمرات منفی گواهینامه هم وجود دارد که در انتهای این نوشته به آن اشاره می کنیم. در ادامه به روش‌ های استعلام نمره منفی گواهینامه رانندگی بپردازیم.

 

۱. استعلام نمره منفی گواهینامه از سایت راهور

برای اطلاع از میزان نمره منفی گواهینامه رانندگی خود، می‌توانید از راه‌های مختلفی از جمله مراجعه به سایت راهور راهنمایی و رانندگی استفاده کنید. ابتدا باید به سایت پلیس راهور با آدرس www.rahvar120.ir مراجعه کنید. این روش رایگان است و نیازی به پرداخت هزینه ندارید. در ادامه، مراحل استعلام نمره منفی گواهینامه از طریق سایت راهور را برای شما توضیح می‌دهیم.

اول به وبسایت راهور ۱۲۰ به نشانی www.rahvar120.ir رفته و بعد از قسمت خدمات آن روی گزینه استعلام نمره منفی کلیک کنید.

در این مکان شما به وبسایت سخا یا پنجره واحد خدمات فراجا منتقل میشوید. در صفحه اصلی این سایت تصویر زیر را مشاهده خواهید کرد. با کلیک روی بخش ثبت نام می توانید مرحله بعدی را مشاهده کنید.

در این مرحله باید کد ملی و پس از آن عبارت امنیتی نشان داده شده در سایت سخا را وارد کرده و سپس گزینه ادامه را انتخاب کنید.

بعد از کامل کردن ثبت‌ نام شما دوباره به سامانه سخا مراجعه نموده و این بار کد ملی و رمز عبور وارد کرده و سپس وارد سامانه شوید. در نهایت می‌توانید با وارد کردن شماره گواهینامه خود استعلام نمره منفی گواهینامه رانندگی را انجام دهید.

گواهینامه رانندگی

همان‌ طور که عنوان کردیم، برای استعلام از نمره منفی گواهینامه، استفاده از اینترنت و وب‌سایت راهور راهنمایی و رانندگی یکی از روش‌های پرکاربرد است.

 

۲. استعلام نمره منفی گواهینامه با پیامک

اگر به هر دلیلی نمی‌توانید از اینترنت استفاده کنید، می‌توانید از طریق پیامک از نمره منفی خود مطلع شوید.

در این روش نیز نیازی به ثبت‌نام در سامانه سخا نیست و رایگان است. برای استعلام از طریق پیامک، کافیست شماره گواهینامه خود را که در پشت کارت گواهینامه قید شده است، به شماره ۱۱۰۱۲۰۲۰۲۰ ارسال کنید.

در متن پیامک ارسالی، فقط باید شماره گواهینامه درج شود و نیازی به ارسال سایر مشخصات همچون کد ملی نیست. همچنین لازم است حروف را به‌صورت انگلیسی، پشت سر هم و بدون فاصله یا خط تیره ارسال کنید.

پس از چند دقیقه، شما می‌توانید پاسخ خود را از سامانه دریافت کنید و نمره منفی گواهینامه خود را بررسی کنید.

 

۳. استعلام نمره منفی با پلیس من

یک روش دیگر برای استعلام نمره منفی گواهینامه، استفاده از برنامه موبایلی “پلیس من” است که توسط نیروی انتظامی طراحی شده است. این برنامه فقط برای گوشی‌های هوشمند با سیستم‌عامل اندروید قابل دسترسی است و مالکان گوشی‌های هوشمند با سیستم‌عامل ios نمی‌توانند از آن استفاده کنند.

برای استعلام نمره منفی گواهینامه با استفاده از برنامه پلیس من، مراحل زیر را دنبال کنید:

  1. ابتدا برنامه پلیس من را از وب‌سایت‌های امن دانلود و نصب کنید.
  2. پس از نصب برنامه، به بخش‌های گوناگون خدمات نیروی انتظامی دسترسی خواهید داشت.
  3. برای استعلام نمره منفی خود، بخش راهور را انتخاب کنید.

 

 

در بخش‌های مختلفی که پیش روی شما قرار می‌گیرد بخش نمره منفی را انتخاب کنید.

در این بخش، شما باید هزینه ۵۲۰۰ تومانی را پرداخت کنید و پس از وارد کردن شماره گواهینامه خود، نمره منفی خود را دریافت کنید. حال که با روش‌های مختلف برای استعلام نمره منفی آشنا شدید، بهتر است قوانین مربوط به این موضوع را نیز بدانید.

بر اساس قوانین راهنمایی و رانندگی فعلی، رانندگانی که تخلفات خطرناک و حادثه‌سازی انجام دهند، علاوه بر جریمه مالی، با نمره منفی متناسب با نوع خودرو و نوع تخلف مواجه خواهند شد.

اگر مجموع نمره منفی راننده به عدد ۳۰ برسد، گواهینامه او به مدت ۳ ماه تعلیق می‌شود و پس از گذشت مدت زمان مذکور، با پرداخت مبلغی مشخص، راننده می‌تواند گواهینامه خود را دریافت کند. اگر برای دومین بار نمره منفی به عدد ۲۵ برسد، گواهینامه او به مدت ۶ ماه تعلیق خواهد شد و پس از گذشت ۶ ماه با پرداخت هزینه مشخص، راننده می‌تواند گواهینامه خود را دریافت کند.

اما اگر راننده ترافیکی خود را بهبود ندهد و برای سومین بار نمره منفی او به عدد ۲۰ برسد، گواهینامه او به‌طور کامل ابطال خواهد شد و پس از گذشت ۱ سال با حضور در کلاس‌های آموزشی و پشت سر گذاشتن آزمون‌ها می‌تواند گواهینامه خود را دوباره دریافت کند.

 

گواهینامه رانندگی

بعضی افراد از نمره منفی در گواهینامه‌ی خود اعتراض دارند. برای رفع این اعتراض، آنها می‌توانند با همراه داشتن مدارک و سند‌های مورد نیاز (مانند اصل گواهینامه، فرم درخواست اعتراض، اسناد مالکیت خودرو و مستنداتی برای ثابت کردن دلایل اعتراض) به واحدهای اجرائیات راهنمایی و رانندگی مراجعه کنند.

پس از بررسی‌های لازم، در صورتی که اعتراض معتبر شناخته شود، نمره منفی از سوابق رانندگی آن فرد حذف خواهد شد.

بهتر است مطالعه نمایید : تصادف بدون گواهینامه چه مجازاتی دارد؟

 

استعلام نمره منفی گواهینامه رایگان

همچنین روش پیامکی و ارسال شماره گواهینامه به شماره ۱۱۰۱۲۰۲۰۲۰ نیز وجود دارد که افراد بدون پرداخت هزینه می‌توانند از نمره منفی گواهینامه خود مطلع شوند.

 

بخشودگی نمره منفی گواهینامه

پلیس راهنمایی و رانندگی برای تشویق رانندگان، قانون حذف نمره منفی را هم اجرایی نموده و بر این اساس اگر راننده به مدت ۶ ماه از آخرین تخلف خود هیچ تخلف رانندگی دیگری را مرتکب نشود تمامی نمرات منفی قبلی پاک خواهند شد. در این حالت تخلف بعدی راننده به عنوان اولین تخلف رانندگی او ثبت می‌شود.

زمان ارسال پست: ۰۴ خرداد ۱۴۰۲ | ۲۰:۲۸ دسته بندی: آموزشی, مقالات تگ ها: لینک خبر
مطالب مرتبط
مطلب مرتبطی وجود ندارد!
با توجه به سیستم جدید سایت قبل از ارسال دیدگاه حتمی قوانین این بخش را در این صفحه مطالعه نمایید.